2004 International 4300 Vacuum Sweeper, DT466 7.6L Diesel, Allison 2000 Auto Trans, Only 2,505 Miles, A/C, Dual Drive, 2-Spd Axle, Elgin Crosswind Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045TF 4.5L Aux Engine, (295 Sweeping Hours), 8 Yard Hopper, 144" Sweeping Path, (2) 42" Gutter Brooms, 8" Rear Hand Wand, Extremely Clean & Well Maintained Ex-Gov't Unit
***File photo, actual photos coming soon
***30-day lead time
| Stock # | 15331 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2004 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 2,505 |
| Hour Reading | 608 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 32,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 7.6L |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 2000 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Crosswind J |
| Aux Engine | John Deere 4045TF 4.5L |
| Aux Engine Hours | 295 |
| Sweeping Path | 144" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Capacity | 8 YD |
| Length | 23'4" |
| Height | 10'10" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 164" |