2017 Rosenbauer Commander Pumper, Cummins ISL9, Allison 3000EV_P Auto Transmission, 98,734 Miles, A/C, 47,000 GVW, 4 Door Cab - Full Tilt, Seats 6 (3 SCBA Seats), Emergency Sirens and Lights
Water Pump: Rosenbauer, 1,500 GPM @ 150 PSI, 750 Gal Poly Tank
Discharge: Front – 2 ½” Preconnect, Driver’s Side – 2½, 1½” Crosslays, Officer's Side – 4" Large Diameter Discharge, (2) 2 ½”, 1 ½” Crosslay, Rear – (2) 2½”, 2 ½” Blitz Fire, Top – 2 ½” Deck Gun
Suction: Driver's Side – 6”, Officer's Side – 6”, 2 ½” Direct Tank Fill, Rear – 6"
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15407 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2017 |
| Make | Rosenbauer |
| Model | Commander |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 98,734 |
| Hour Reading | 7,986 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 47,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 27,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 450 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 68 Gal |
| Transmission | Allison 3000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/65R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Rosenbauer |
| Water Tank | 750 Gal |
| Length | 31'8" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 182" |