2019 Ferrara Igniter Fire Pumper, Cummins L9 Diesel Engine, Allison 3000EV_P Automatic Trans, Only 18,723 Miles, 42,000 GVW, Engine Brake, 5.38 Rear Ratio, Ferrara Fire Apparatus, Crew Cab - Seats 6, Emergency Sirens and Lights, Roll Up Doors, Storage Shelves and Compartments
Water Pump: Waterous CMU 1500 GPM @ 150 PSI, 500 Gal Tank (192 Water Pump Hours)
Discharge: Driver's Side - (2) 3", Passenger's Side - (2) 3", Rear - (2) 3", 3" Left Ready, 3" Right Ready, Top - Hose Reel, Deck Gun Plumbed
Suction: Driver's Side - 6" 3" Intake, Passenger's Side - 6”, 3" Intake
Very Clean Ex-City Truck
| Stock # | 15373 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2019 |
| Make | Ferrara |
| Model | Ferrara Fire Apparatus |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 18,723 |
| Hour Reading | 2,806 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 450 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Alllison 3000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Waterous CMU |
| Water Tank | 500 Gal |
| Length | 28' |
| Height | 9'2" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 170" |