2017 Elgin Pelican NP Mechanical Broom, 3 Wheel Broom, John Deere 4.5L Diesel Engine, Only 39,083 Miles, 7,963 Engine Hours, Dual Drive, A/C, 3.6 Yard High Dump Hopper, (2) Gutter Brooms, 120" Sweeping Path, 220 Gallon Tank, Limb Guard, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15401 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2017 |
| Make | Elgin |
| Model | Pelican |
| Color | White |
| Odometer Reading | 39,083 |
| Hour Reading | 7,963 |
| Duty | Medium |
| Cab | Standard Cab |
| Engine | John Deere 4045TF 4.5L |
| Horsepower | 75 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Hydrostatic |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 11R22.5 Rear: 235/75R17.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Capacity | 3.6 YD |
| Water Tank | 220 Gal |
| Length | 16'6" |
| Height | 10' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 128" |