1999 International 4700 Flatbed Truck, International 7.3L Diesel Engine, Spicer ES52-7B 7-Speed Manual Transmission, Only 7,289 Miles, 25,500 GVW, 15' Flatbed, Effer 170/5S Knuckle Boom Crane (1,106 Crane Hours), 14,915 lbs Max Load Capacity, 55'9" Max Vertical Reach, 49'3" Max Horizontal Reach, 2-Man Basket Attachment (Globus 2000, 450 lbs Capacity), (4) Extending Stabilizers, Toolboxes, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15413 |
| Price | Call For Price |
| Year | 1999 |
| Make | International |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 7,289 |
| Hour Reading | 1,790 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 25,550 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 15,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International 7.3L |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Spicer ES52-7B 7-Speed Manual |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 10R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.10 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Effer |
| Model | 170/5S |
| PTO Hours | 1,106 |
| Capacity | 14,915 lbs |
| Basket | 2-Man, 450 lbs |
| Max Boom Length | 55'9" Max Vertical |
| Outriggers | 4 |
| Length | 28'8" |
| Height | 11' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 208" |