2016 Freightliner M2 4x4 Overcenter Bucket Truck, Cummins ISL Diesel, Allison 3500RDS_P, 62,088 Miles, A/C, 39,000 GVW, 5.63 Ratio, Terex Hi-Ranger HRX55, Overcenter, Insulated, 700 lbs Platform Capacity (Single Platform), 60' WH, 48.2' Side Reach, 2,000 lbs Material Handling, Pure-Singe Inverter, (4) Hydraulic Outriggers, Very Clean Unit
| Stock # | 15316 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 62,088 |
| Hour Reading | 7,022 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 39,000 |
| Front Axle | 16,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.63 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Terex |
| Model | Hi-Ranger HRX55 |
| Capacity | 700 lbs |
| Max Boom Length | 60 WH' |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 2,000 lbs |
| Length | 29'7" |
| Height | 12'10" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 216" |
| Cab To Axle | 150" |
| Cab to End of Frame | 222" |