2012 Ford F750 Digger Derrick, Cummins ISB 6.7L Diesel Engine, Allison Auto Transmission, Only 28,064 Miles, A/C, 33,000 GVW, Altec DC47-TR Digger Derrick Body, 970 PTO Hours, 47' Sheave Height, 23,790 lb Capacity, 3-Section Boom, 2 Speed Digger, 18" Auger, 15,000 lbs Winch Capacity, Pole Grabs, (4) Hydraulic Outriggers, Riding Console, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Unit
***More photos coming soon!
| Stock # | 15431 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F750 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 28,064 |
| Hour Reading | 3,711 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,200 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | DM47-TR |
| PTO Hours | 970 |
| Capacity | 23,790 lbs |
| Max Boom Length | 47' Sheave Height |
| Outriggers | 4 |
| Length | 27'10" |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 195" |