2012 Freightliner M2 106 Dump Truck, Cummins ISC 8.3L Diesel Engine, Allison 3000RDS_P Auto Transmission, Only 32,170 Miles, Engine Brake, A/C, 33,000 GVW, 4x2, 5.86 Rear Ratio, Crew Cab - Seats 5, 3-4 YD Dump Body, 8' Bed, Fold Down Sides, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15434 |
| Price | Sold |
| Year | 2012 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 32,170 |
| Hour Reading | 2,773 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC 8.3L |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 100 Gal |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Capacity | 3-4 YD |
| Length | 22' |
| Height | 10'2" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 177" |