2019 Peterbilt 520 ASL Garbage Truck, PX-9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 93,787 Miles, A/C, 66,000 GVW, Inter-Axle Lock, New Way ASL, 31 Yard, Dump Eject, Right Side Steer, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
***30-day lead time
| Stock # | 15444 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,787 |
| Hour Reading | 9,662 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 12R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 31ASL |
| Capacity | 31 YD |
| Length | 33'2" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 222" |