2019 Peterbilt 520 Automated Side Load Garbage Truck, Paccar PX-9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 67,859 Miles, A/C, 66,000 GVW, Inter-Axle Lock, 5.57 Rear Ratio, Labrie AURH, 31 Yard, Automatic Side Loader Body, Dump Eject, Joystick Arm Controls, Right Side Steer, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15446 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 67,859 |
| Hour Reading | 9,844 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 70 Gal |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5 Rear: 12R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Labrie |
| Model | AURH |
| Capacity | 31 YD |
| Length | 32'8" |
| Height | 12'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 222" |