2020 Peterbilt 520 Front Load Garbage Truck, Cummins ISX12 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Trans, 33,567 Miles, A/C, 72,000 GVW (20K Front, 40K Rear, 12K Tag), Curotto-Can Ready, Heil Half/Pack Front Loader, 40 Yard Gross Capacity - 28 YD Body & 12 YD Hopper Capacity, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 18-20 Seconds Container Dump Cycle, Dual Steer, Full Eject, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15399 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2020 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 33,567 |
| Hour Reading | 3,995 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 72,000 |
| Tag Axle | 12,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Cummins ISX12 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 80 Gal |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 Tag: 275/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | Half/Pack |
| Dual Steering | Yes |
| Capacity | 40 YD |
| Length | 32' |
| Height | 13'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 190" |