2000 KME FireHawk Fire Pumper, Detroit Diesel Series 60 12.7L, Allison HD4060_PR Auto Transmission, 93,597 Miles, A/C, 42,000 GVW, Crew Cab - Seats 6 (2 SCBA Seats), Transmission Retarder, Inverter (476 Hours), Emergency Sirens and Lights, Storage Shelves and Compartments, KME Fire Apparatus Body
Water Pump: Hale QTW0125-23L, 1,251 GPM @ 150 PSI, 600 Gal Tank (823 Hours)
Foam: Hale Foam Master
Discharge: Front—1 ½", Driver's Side—(2) 2½", Officer's Side—2 ½", 2 ½" Foam, Rear—2 ½" Foam, Top—2 Preconnects, Akron Deck Gun
Suction: Front—4", Driver's Side—2 ½" Aux Suction, 6", Officer's Side—6"
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15438 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2000 |
| Make | KME |
| Model | FireHawk |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,597 |
| Hour Reading | 8,383 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Detroit Diesel Series 60 12.7L |
| Horsepower | 400 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison HD4060_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Hale QTW0125-23L |
| Foam Pump | Hale Foam Master |
| Water Tank | 600 Gal |
| Length | 27'6" |
| Height | 9'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 160" |