2005 International 7300 4x4 Bucket Truck, Cummins ISB 6.7L, Allison 3000PRM Auto Transmission, 5,453 Miles, 33,000 GVW, Altec AM-855 Overcenter Bucket, 60' Working Height, 700 lbs Capacity, 46.8' Side Reach, 2-Man Basket, Insulated Boom, 2,000 lbs Material Handling, Continuous Rotation, Pistol Grip Controls, (4) Hydraulic Outriggers, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Unit
| Stock # | 15468 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2005 |
| Make | International |
| Model | 7300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 5,453 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,000 |
| Rear Axle | 20,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 240 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Allison 3000PRM |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AM855 |
| Capacity | 700 lbs |
| Basket | 2-Man |
| Max Boom Length | 60' WH |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 2,000 Material Handling |
| Length | 29'2" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 198" |