2005 Volvo VHD Swaploader Hooklift Truck, Volvo 12.1L Diesel Engine, Allison HD4560_P Auto Transmission, 406,357 Miles, 4,583 Hours, A/C, 60,000 GVW, Inter-Axle & Diff Lock, Swaploader SL-405 Hooklift Hoist, Fixed Jib, Tarp System, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15416 |
| Price | Sold |
| Year | 2005 |
| Make | Volvo |
| Model | VHD |
| Color | White |
| Odometer Reading | 406,357 |
| Hour Reading | 4,583 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Volvo 12.1L |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison HD4560_P Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Swaploader |
| Model | SL-405 |
| Length | 30'2" |
| Height | 10'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 242" |
| Cab To Axle | 182" |
| Cab to End of Frame | 246" |