2019 Peterbilt 520 Automated Side Loader, Paccar PX-9 Diesel Engine, Allison 4000MH_P Auto Transmission, 100,964 Miles, A/C, 64,000 GVW + 11,020 Tag, Right Side Steer, DaDee MFG Scorpion ASL Garbage Body, 36 Yard Capacity, 96" Arm Reach (2,000lb Lift Capacity), Full Eject, Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15491 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 100,964 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 64,000 |
| Tag Axle | 11,020 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 44,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 370 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 70 Gal |
| Transmission | Allison 4000MH_P |
| Suspension | Hendrickson Air |
| Brakes | Air |
| Tires | F/R: 315/80R22.5 Tag: 255/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | DaDee |
| Model | Scorpion |
| Capacity | 36 YD |
| Length | 34'10" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 200" |