1999 Ford F550 4x4 Brush Fire Truck, PowerStroke 7.3L Diesel Engine, Auto Transmission, Only 18,149 Miles, A/C, 17,950 GVW, Westates Fire Apparatus Body, Very Clean Ex-City Unit
Water Pump: Hale, 300 Gal Water Tank
Aux Engine: Lombardini 12 LD 435-2/B1
Foam: FoamPro HyPro System - 8 Gallon
Suction: Rear - 2 ½”
Discharge: Front - 1 ½”, Rear - 1 ½”
| Stock # | 15485 |
| Price | Call For Price |
| Year | 1999 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 18,149 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 17,500 |
| Front Axle | 6,000 |
| Rear Axle | 13,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | PowerStroke 7.3L |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Westates |
| Aux Engine | Lombardini 12 LD 435-2/B1 |
| Water System Pump | Hale 20FD-L53 |
| Foam Pump | FoamPro HyPro |
| Water Tank | 300 Gal |
| Foam Tank | 8 Gal |
| Length | 20'3" |
| Height | 6'8" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 142" |