2016 Autocar Xpeditor Front Load Garbage Truck, Cummins ISL Diesel Engine (23k Miles, 3k Hrs on Engine), Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 138,330 Miles, A/C, 66,000 GVW, Diff & Inter Axle Lock, New Way Mammoth 40 YD Front Loader, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 12 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean
| Stock # | 15343 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2016 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 138,380 |
| Hour Reading | 7,525 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 40FEL Mammoth |
| Capacity | 40 YD |
| Length | 32'10" |
| Height | 13'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 206" |