1996 International 4800 4x4 Type III Fire Pumper, DT466 Diesel, Allison MT643 Auto Transmission, 132,485 Miles, 8,793 Engine Hours, 33,000 GVW, Crew Cab, 500 Gallon Water Tank, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
Water Pump: Darley 508GPM @ 150PSI, 500 Gal Tank
Foam: FoamPro Hypro
Discharge: Driver's Side—2 ½", Front—1 ½", Rear—1 ½", Front Crosslay, Rear Crosslay, 2 Hose Reels
Suction: Driver's Side—4", 2 ½", 1 ½" Direct Tank Fill
| Stock # | 15476 |
| Price | Call For Price |
| Year | 1996 |
| Make | International |
| Model | 4800 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 132,485 |
| Hour Reading | 8,793 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison MT643 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Length | 24'2" |
| Height | 9' |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 162" |