2013 Ford F550 4x4 Bucket Truck, Ford 6.7L Diesel Engine, Auto Trans, 107,866 Miles, A/C, 19,500 GVW, Altec AT37-G Articulating Telescopic Lift, Insulated Boom, 42.5' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Ergo Drop Down Ladder Rack, Front Bumper Winch (Warn M15000), Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Clean Ex-Public Utility Co. TrucK
| Stock # | 15484 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 107,866 |
| Hour Reading | 11,187 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| PTO Hours | 3,583 |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 42.5' WH |
| Length | 23'6" |
| Height | 10'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 144" |