2011 Freightliner M2 Street Sweeper, Cummins B6.7 Diesel Engine, Allison 2500RDS Automatic Transmission, 99,163 Miles, A/C, 31,000 GVW, Tymco 600 Regenerative Air Sweeper, John Deere 4.5L Aux Engine, 7,448 Aux Engine Hours, 142" Sweeping Path, 7.3 YD Hopper, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
***30-Day lead time
| Stock # | 15487 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2011 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 99,163 |
| Hour Reading | 15,386 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 31,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB6.7 |
| Horsepower | 200 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 7,448 |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Capacity | 7.3 YD |
| Length | 23'4" |
| Height | 10' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 168" |