2002 International F-2254 Side Shift Post Driver, DT530 Diesel Engine, Allison MD3560 Transmission, 131,886 Miles, A/C, 52,000 GVW, GRT Utilicorp UTSD500A, Self-Contained Post Driver, Aux Drill (UT8072 Side Drill Attachment), Water Tank, John Deere 4045 4.5L Aux Engine (2,167 Hours), Riding Console with Controls, Clean Ex-Gov't Unit
***more photos coming soon!
| Stock # | 15497 |
| Price | Sold |
| Year | 2002 |
| Make | International |
| Model | F-2554 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 131,886 |
| Hour Reading | 9,664 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 52,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | DT530 |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison MD3560 |
| Suspension | Spring/Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | GRT Utilicorp |
| Model | UTSD500A |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 2,167 |
| Length | 29'2" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 188" |
| Cab To Axle | 96" |
| Cab to End of Frame | 156" |