2019 Ford F550 4x4 Bucket Truck, Ford 6.8L Gas Engine, Auto Trans, 86,941 Miles, A/C, Altec AT37-G Articulated Telescopic Lift, Insulated Boom, 42' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Pistol Grip Upper Controls, (2) Hydraulic Stabalizers, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Very Clean Ex-Public Utility Co. Unit
| Stock # | 15450 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 86,941 |
| Hour Reading | 3,952 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,500 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.8L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | SIngle |
| Max Boom Length | 42' WH |
| Outriggers | 2 |
| Length | 25'4" |
| Height | 10' |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 166" |