2007 Ford F550 4x4 Brush Fire Truck, 6.0L (Bulletproof Kit) Diesel Engine, Auto Transmission, 64,025 Miles, A/C, 17,950 GVW, KME Fire Apparatus Body (Stainless Steel), Hose Reel, Very Clean Ex-City Unit
Water Pump: Hale HPX100-BD26, 250 Gallon Water Tank
Aux Engine: Daihatsu DM950D Diesel
Foam: Hale Foam Logix 200, 15 Gallon Tank
Suction: Rear - 2 ½”
Discharge: Rear - 1 ½”
| Stock # | 15527 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2007 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 64,025 |
| Hour Reading | 2,621 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 17,950 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 13,660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International 6.0L |
| Horsepower | 325 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | KME |
| Aux Engine | Daihatsu DM950D Diesel |
| Water System Pump | Hale HPX100-BD26 |
| Foam Pump | Hale Foam Logix 2001 |
| Water Tank | 250 Gal |
| Foam Tank | 15 Gal |
| Length | 20' |
| Height | 7'3" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 142" |