2005 Spartan Advantage Heavy Rescue, Cummins ISL Diesel Engine, Allison 3000EV, Only 35,237 Miles, A/C, 42,000 GVW, Crew Cab—Seats 4 (2 SCBA Seats), BAUER High-Pressure Breathing Air Compressor System—400 Hours (Filtration & Control system, Cascade Bank), (2) Bauer Containment Fill Station Air Compressor (SCBA Bottle Refill), Command Light Tower (Front and Rear), Cord Reel (Left and Right), Storage Shelves & Compartments, Clean Ex-City Truck
| Stock # | 15529 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2005 |
| Make | Spartan |
| Model | Advantage |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 35,237 |
| Hour Reading | 3,511 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3000EV |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | F: 315/80R22.5 R: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 26'10" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 154" |